Z kalendarium RPO

Odnowiona fasada Pałacu pod Globusem

Oficjalna prezentacja zrekonstruowanej fasady Pałacu pod Globusem, siedziby Akademii Sztuki, mieszczącej się na Placu Orła Białego w Szczecinie, odbyła się dziś, 20 lutego br. W wydarzeniu uczestniczył marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Zgromadzonych na Placu Orła Białego w Szczecinie powitał rektor Akademii Sztuki prof. Ryszard Handke. - Oto nowa fasada Akademii Sztuki. Odsłaniamy ją w towarzystwie  głównego „sprawcy” tegoż przedsięwzięcia Pana Marszałka Olgierda Geblewicza, któremu za obecność, życzliwość i pomoc serdecznie dziękuję. To pierwszy etap remontu naszej uczelni. Na razie widzimy piękne opakowanie, ale już niedługo ujrzymy nowe oblicze wnętrza uczelni. To w nim pragniemy kształcić studentów oraz uruchamiać nowe kierunki artystyczno-kulturalne. Oprócz pomieszczeń wykładowych będzie tu istniała m.in. sala teatralna, a w nasze wydarzenia pragniemy zaangażować zarówno dzieci i młodzież, jak i osoby starsze. To z myślą o nich planujemy organizację wystaw, warsztatów i audycji - powiedział rektor.

Pałac pod Globusem posiada bogatą historię sięgającą początków XVIII wieku. Obecnie jest to neobarokowy budynek, o fasadzie pokrytej w dolnej części kamienną rustyką, a w górnej jasną klinkierową licówką, jednakże pokryta ona była grubą warstwą zabrudzeń, które gromadziły się na jej powierzchni przez prawie dwa wieki. Prace zmierzające do przywrócenia jej pierwotnego blasku trwają już niemal rok. Niezbędne było oczyszczenie piaskowca, a także naprawa elementów uszkodzonych i uzupełnienie ubytków w odpowiednim kolorze piaskowca. Wkrótce również zostanie zainstalowane oświetlenie pałacu.

Znaczenie inwestycji podkreślił marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. - Dziś jesteśmy świadkami, że hasło „Akademia Sztuki zmienia Szczecin” staje się faktem. Uczelnia zmieniła i nadal zmienia  miasto, jak i całe Pomorze Zachodnie. Modernizacja Pałacu pod Globusem pozwala przywrócić świetność budynkowi, który jest ozdobą nie tylko tej przestrzeni publicznej miasta, ale i przestrzeni historycznej. Zmianie ulega również wnętrze Akademii Sztuki, które stanie się niebawem centrum życia kulturalnego i artystycznego Pomorza Zachodniego.. Liczę, że będzie to prawdziwy skarb i miejsce dla nas wszystkich. Jako samorząd województwa w realizację tego projektu zaangażowani jesteśmy od samego początku. Część efektów wykonanej pracy oglądamy już teraz - powiedział marszałek.

Prace wykonano w ramach realizacji projektu „Akademia zmienia Szczecin. Modernizacja Pałacu pod Globusem w Szczecinie” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 6. "Rozwój funkcji metropolitalnych", Działanie 6.2. "Wzrost atrakcyjności kulturalnej na obszarze metropolitalnym", Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

Ponadto, trwa również remont wewnątrz pałacu, który ma na celu przystosowanie budynku do pełnienia publicznej funkcji Akademii Sztuki, jako ośrodka kultury dostępnego dla osób niepełnosprawnych o szerokim spektrum działalności na rzecz społeczności lokalnej. Prowadzone prace pozwolą umożliwić użytkowanie lub poprawić stan kluczowych przestrzeni obiektu: Galerii Rektorskiej, Galerii Przyziemie, Teatru Kameralnego z widownią dla 100 osób, Ogrodu Zimowego - czytelni Mediateki, Sali Kameralnej - multimedialnej sali koncertowo–prezentacyjnej dla 80 osób, Głównego Holu z funkcją koncertową dla 250 osób oraz Plastycznych Pracowni Warsztatowych.

Modernizacja obiektu będzie trwała do końca 2014 roku. Całkowity jej koszt to ponad 21 milionów złotych. 11 milionów złotych to środki z RPO WZ na lata 2007-2013, 4,8 miliona złotych to środki z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego, a 4,7 milona złotych to dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Galeria

Powiązane projekty

AkademiaZMIENIASzczecin: Modernizacja Pałacu pod Globusem w Szczecinie

Akademia Sztuki w Szczecinie