Z kalendarium RPO

Otwarcie Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi

Trzy lata temu wmurowano kamień węgielny, a dziś pierwsza duża inwestycja zdrowotna w ramach RPO WZ – dobiega końca. Uroczystość otwarcia Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi związana z Jubileuszem 102-lecia istnienia Szpitala odbyła się dziś (24 maja 2012 roku) w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii przy ul. Strzałowskiej w Szczecinie.

Realizację zadania „Budowa i wyposażenie Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi” na łączna kwotę 44 500 000 zł rozpoczęto 10 czerwca 2009 roku. Z budżetu Województwa przeznaczono 12 015 000 zł.

 - To wielki dzień dla szpitala i znakomite zwieńczenie  102. rocznicy  założenia placówki – powiedział marszałek Olgierd Geblewicz witając osoby, bez których, jak podkreślił, nie byłoby programu inwestycyjnego w zachodniopomorskich szpitalach: marszałka województwa poprzedniej kadencji Władysława Husejkę oraz posła na Sejm RP, Marka Hoka, który w poprzednim Zarządzie Województwa odpowiadał za opiekę zdrowotną. – To wielki krok w zachodniopomorskiej ochronie zdrowia, ale to tylko jeden z kroków, jakie zaplanowaliśmy pięć lat temu, kiedy przejmowaliśmy odpowiedzialność za województwo i podejmowaliśmy decyzje, których mieszkańcy Zachodniopomorskiego są po prostu warci. Potrzebowaliśmy wówczas fachowców, którzy sprostają naszym planom – i spełnienie tego warunku okazało się najprostsze, ponieważ pracowali Państwo na jakość kadry od wielu lat. Musieliśmy ustabilizować sytuację finansową szpitali, co udało się dzięki programowi oddłużania i dziś zachodniopomorskie szpitale znajdują się w czołówce krajowej pod względem stabilnej sytuacji ekonomicznej. Ale potrzebowaliśmy też potężnego programu inwestycyjnego wartego kilkaset milionów złotych, który udało się wprowadzić dzięki odważnym decyzjom, zaangażowaniu środków z Regionalnego Programu Operacyjnego, z budżetu województwa i wygospodarowaniu pieniędzy na wkład własny ze strony placówek. Centrum Onkologii jest pierwszym w całości ukończonym dziełem w ramach tego programu, a dzięki niemu mieszkańcy regionu będą mogli się poczuć bezpieczniej. Gratuluję wszystkim, którzy mieli odwagę te decyzje podejmować.

Celem projektu jest zapewnienie diagnostyki i terapii nowotworów piersi u kobiet przy zastosowaniu najnowocześniejszych technik diagnostyczno-leczniczych, zgodnie ze standardami europejskimi.

- Realizacja tego projektu gwarantuje lepsze warunki leczenia zgodne ze standardami europejskimi. Z serca dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w powstanie tego Centrum za to, że udało się zrobić coś, co będzie służyć ludziom –powiedziała dyrektor Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii Krystyna Pieczyńska.

 - Cieszę się, że potraficie Państwo być razem w dobrych dziełach. Cieszy, że Zachodniopomorskie jest przyjazne człowiekowi. Wielokrotnie dawano mi świadectwo o wysokim poziomie i dobrym podejściu w tych trudnych sytuacjach, do jakich należy choroba nowotworowa – powiedział ks. Abp. Andrzej Dzięga, który poświęcił następnie obiekt.

Budynek zaprojektowano jako trzykondygnacyjny, częściowo podpiwniczony.
Jego powierzchnia użytkowa wynosi 8 462 m2, a kubatura 22 500 m3. Zlokalizowano w nim :
- Oddział dzienny Onkologii Klinicznej i stacjonarny Oddział Onkologii Klinicznej wraz z Izbą Przyjęć Stacjonarnego Oddziału Onkologii Klinicznej,
- Poradnie Przychodni Przyszpitalnej (Chemioterapii, Radioterapii, Chirurgii Onkologicznej, Dermatologii Onkologicznej, Ginekologii i Profilaktyki Chorób Piersi), Gabinet zabiegowy,
- Aptekę,
- Pracownię Histopatologii,
- Laboratorium Analityczne,
- Pracownię Radiodiagnostyki.

Wojewoda Marcin Zydorowicz gratulował wszystkim zwieńczenia wieloletnich marzeń, a pracownikom szpitala dziękował za konsekwencję, wyrzeczenia i dyscyplinę finansową. Słowa uznania skierował także do obecnych przedstawicieli Zarządu Województwa: Olgierda Geblewicza i Anny Mieczkowskiej, za upartą kontynuację wcześniej podjętych zobowiązań, pomimo ogromnego obciążenia dla budżetu województwa. Z kolei prezydent Szczecina Piotr Krzystek podkreślił, że województwo zachodniopomorskie nadrabia zaległości w infrastrukturze.

Planuje się, że ambulatoria i w poradnie onkologiczne przyjmować będą około 90 tys. pacjentów rocznie, a także wykonywanych będzie w tym czasie ok. 50 tys. badań w ramach pracowni diagnostyki obrazowej, ok. 135 tys. badań laboratoryjnych oraz ok. 43 tys. badań histopatologicznych.

Powiązane projekty

Budowa i wyposażenie Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi

Zachodniopomorskie Centrum Onkologii