Miejsce realizacji
Powiat m. Szczecin:
W wyniku realizacji przedsięwzięcia powstał pięciokondygnacyjny budynek z dwupoziomowym parkingiem podziemnym o powierzchni zabudowy 3234m2, powierzchni netto całości 12 734 m2 i kubaturze 98200m3. Działka nr 3/11 obręb 1030 znajdująca się w centrum miasta na skrzyżowaniu ul. Małopolskiej z ul. Matejki została w pełni zagospodarowana i wykorzystana. Obiekt zbudowany został na zasadzie połączonych ze sobą elementów - białych, krystalicznych pudełek ze spiczastymi dachami, co w rezultacie tworzy homogeniczną i zwartą bryłę, o jednolitym wyglądzie w dzień i w nocy.
Natchnieniem dla zaprojektowania nowego obiektu Filharmonii były organy - instrument muzyczny o wieloletniej tradycji. Obiekt ma za zadanie stać się nową ikoną architektury dla Miasta Szczecina.
Głównym przeznaczeniem budynku są koncerty muzyki symfonicznej. Na obiekt składają się 2 sale koncertowe. Duża o max. pojemności 951 osób oraz mała o pojemności 192 osób. Główne wejście do budynku zlokalizowane jest od ulicy Małopolskiej i prowadzi do reprezentacyjnego hollu wejściowego o wysokości trzech kondygnacji, który utworzył ogólnodostępną przestrzeń publiczną z możliwością różnorakiego wykorzystania.
Znajdują w nim kasy biletowe, informacja-punkt obsługi widza, szatnie, toalety. W przestrzeni hollu, pod zawieszoną bryłą małej sali koncertowej znajduje się kawiarnia, a bezpośrednio za nią zaplecze wraz z kuchnią i szatniami pracowników. W tej części budynku umieszczony został również punkt pierwszej pomocy przeznaczony dla artystów i widzów.
Na ostatniej kondygnacji, pod rzeźbionym dachem znajduje się przestrzeń ekspozycyjna, z wglądem poprzez przeszklone świetlne patia w przestrzeń hollu oraz pomieszczenia funkcji administracyjnej - biura zaprojektowane na zasadzie otwartej przestrzeni, której doświetlenie oraz wentylacje umożliwiają umieszczenie w centrum patio.
Główne wejścia do obu sal koncertowych znajdują się na pierwszym piętrze. Do głównego foyer pierwszej sali prowadzą monolityczne schody, natomiast wszystkie kondygnacje połączone są ze sobą krętymi schodami - pionowy element rzeźbiarski w przestrzeni hollu. Za pomocą sekwencji kolejnych otwartych schodów możliwe będzie przejście w ciągły sposób przez wszystkie kondygnacje w budynku. Na drugim i trzecim poziomie znajduje się przestrzeń ogólnodostępna jak i pomieszczenia artystów, zaplecze, salonik VIP.
Z poziomu drugiego możliwe jest wejście na niższy poziom balkonów sali dużej oraz do zespołu toalet. Na trzecim poziomie znajduje się wejście na wyższy poziom balkonów sali dużej oraz do dużego baru przeznaczonego dla publiczności.
Na parterze budynku znajdują się pomieszczenia dla artystów (m.in. garderoby, bar, sale prób wraz z podręcznym magazynem).
Na pierwszym piętrze za sceną znajduje się olbrzymia przestrzeń kuluarowa mogąca służyć, w zależności od potrzeb zarówno jako magazyn instrumentów lub poczekalnie dla artystów.
Budynek obok schodów wyposażony jest również w windy. Dysponuje dwoma poziomami podziemnego parkingu z wjazdem od ulicy Małopolskiej, w sumie na 157 miejsc.
W efekcie powstał w pełni dostosowany do bieżącego użytkowania nowy obiekt instytucji kultury, kompleksowo wykończony i wyposażony, w pełni umożliwiający działalność szczecińskiej Filharmonii na europejskim poziomie.