Z kalendarium RPO

Do Wałcza z peronu trzeciego

Wicemarszałek województwa Wojciech Drożdż zainaugurował uruchomienie kolejowego połączenia z Wałczem. 1 września o 8.35 pierwszy pociąg z pasażerami na pokładzie odjechał ze stacji Szczecin Główny. Wznowienie połączenia nastąpiło po 12 latach przerwy.

Zanim maszynista Sławomir Rybicki poprowadził flagowy SA 136 do Wałcza i dalej do Piły, na peronie III odbyła się krótka odprawa techniczna połączona z briefingiem. Wicemarszałkowi Drożdżowi towarzyszyli: Andrzej Piechocki z Centrum Realizacji Inwestycji Kolejowych szczecińskiego oddziału PLK  oraz Andrzej Chańko z Zachodniopomorskiego Zakładu Przewozów Regionalnych.
  
Wojciech Drożdż w krótkim wystąpieniu podkreślił, że po latach oczekiwań stolica województwa  wreszcie odzyskuje regularne połączenie   nie tylko z tak istotnym ośrodkiem miejskim jakim jest Wałcz, ale także bezpośrednią komunikację z ważnym węzłem jakim jest Piła.  - Bardzo się cieszę z tego faktu, bo to kolejny sukces samorządu województwa – mówił wicemarszałek. – Przekłada się on na  zwiększenie komfortu, bezpieczeństwa i dostępności naszego regionu, nie tylko dla mieszkańców, ale i turystów. Z tej okazji chciałbym podziękować zarówno wykonawcom tej modernizacji – Polskim Liniom Kolejowym, jak i operatorowi  – Zachodniopomorskiemu Zakładowi Przewozów Regionalnych, za to że  udało nam się dzisiaj, 1 września, z początkiem nowego roku szkolnego, tę linię otworzyć.  

Z kolei dyrektor Andrzej Piechocki  z PLK przypomniał, że przeprowadzona modernizacja linii  403 to wspólny wysiłek – Zarządu Województwa, który zapewnił finansowanie inwestycji ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego,  i jego firmy, która wyasygnowała własne środki na sfinansowanie części przedsięwzięć technicznych związanych z modernizacją.  - Linia przygotowana do jazdy, na pewno będą podróżni, jak i użytkownik - Przewozy Regionalne -  zadowoleni. Życzę przyjemnej podróży i dużo, dużo wrażeń  - zakończył dyrektor Piechocki.

- Wszystkich mieszkańców województwa zachodniopomorskiego i wszystkich odwiedzających nasze województwo serdecznie zapraszamy do korzystania z tych pociągów – te słowa zachęty skierował do obecnych Andrzej Chańko, dyrektor Zachodniopomorskiego Zakładu Przewozów Regionalnych. - Z dniem dzisiejszym uruchamiamy 5 par pociągów w tej relacji. Mam nadzieję, że linia z każdym dniem będzie się cieszyć coraz większą frekwencją  - stwierdził dyrektor Chańko

W Szczecinie pociąg 98122 odprawił do Piły wicemarszałek Wojciech Drożdż, natomiast na dworcu w Wałczu witał wicemarszałek Andrzej Jakubowski wraz z gronem wałeckich samorządowców. Ta symboliczna klamra podkreślała wyjątkowość tego wydarzenia.

Pojawienie się pociągu na zmodernizowanej trasie 403 wszędzie spotykało się z uśmiechem zadowolenia. Jeszcze przed odjazdem ze Szczecina o dobry humor pasażerów zadbały Polskie Linie Kolejowe, które wszystkim podróżnym wręczyły folder ze skrótowym opisem inwestycji i z atrakcyjną mapą trasy. Każdy mógł się więc na własne oczy przekonać, że Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego rzeczywiście zmienia obraz regionu.

Przypomnijmy. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeprowadziła modernizację regionalnej linii kolejowej nr 403 na odcinku Wałcz – Ulikowo w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013. Odbudowany odcinek ma długość 101,7 km. Przedsięwzięcie obejmowało modernizację w zakresie podtorza, nawierzchni, układów odwodnienia, obiektów inżynieryjnych (w tym trzech dużych mostów), urządzeń sygnalizacji i łączności odcinka oraz peronów i skrzyżowań z drogami kołowymi. Linia przystosowana jest obecnie do parametrów eksploatacyjnych w zakresie prędkości wynoszącej do 100 km/h i nacisku 196 kN dla pociągów pasażerskich oraz 80 km/h dla 196 kN dla ruchu towarowego.

Efektem końcowym modernizacji linii nr 403 będzie odtworzenie kolejnych połączeń Pomorza Zachodniego z Wielkopolską oraz z województwem kujawsko-pomorskim. Jednak najważniejszym  jest włączenie Wałcza w sieć regionalnych relacji kolejowych. Warto jeszcze wspomnieć, że ostatni zachodniopomorski przystanek na trasie do Piły to Dobino Wałeckie, za nim zaczyna się już Wielkopolska.

Załącznik 1. Informacja prasowa o projekcie
Załącznik 2. Liniowy rozkład jazdy Szczecin - Wałcz - Piła

Galeria

Powiązane projekty

Modernizacja regionalnej Linii kolejowej 403 Wałcz - Kalisz Pomorski - Ulikowo

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.