Z kalendarium RPO

Drogowe przejście przez Sławoborze jak nowe!

Przebudowa przejścia drogowego przez Sławoborze w powiecie świdwińskim jest jedną z kilkudziesięciu inwestycji współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. 5 października br. zachodniopomorscy drogowcy oficjalnie zakończyli tę inwestycję. W uroczystym przekazaniu przebudowanego odcinka drogi wojewódzkiej nr 162 uczestniczyła Anna Mieczkowska, członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego.

Droga wojewódzka nr 162 stanowi ważne połączenie w kierunku północ-południe łącząc Drawsko Pomorskie, Świdwin i Kołobrzeg. W sezonie letnim jest to jedna z dróg tranzytowych prowadzących do miejscowości wypoczynkowych środkowego Wybrzeża.

Teraz droga przez Sławoborze ma nową nawierzchnię bitumiczną, przebudowano skrzyżowanie tworząc rondo, wykonano również wysepki spowalniające ruch i zwiększające bezpieczeństwo podróżujących i mieszkańców miejscowości. Powstało nowe oświetlenie, chodniki i zatoki autobusowe. Poważną część środków pochłonęła budowa nowego mostu przez rzekę Pokrzywnicę. Wykonawcą robót była firma Strabag.

Przebudowa przejścia przez Sławoborze kosztowała blisko 10 mln złotych, z czego ponad 7 milionów dołożyła Unia Europejska. Inwestycję prowadził Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich. 

Warto dodać, że w październiku praktycznie co kilka dni będą finalizowane kolejne inwestycje drogowe. Jako pierwsze zostało oficjalnie oddane do użytku przebudowane przejście przez m. Sławoborze w ciągu drogi wojewódzkiej nr 162. Zaraz po nim zostaną przekazane następujące inwestycje:

- Budowa obejścia m. Trzebiatów – połączenie dróg wojewódzkich nr 109 i 103 (11 października),
- Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 106 na odcinku Rzewnowo – Golczewo (12 października),
- Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 107 na odcinku Dziwnówek – Kamień Pomorski (17 października),
- Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 109 na odcinku Mrzeżyno – Trzebiatów (18 października),
- Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 205 na odcinku Krupy – Sławno (23 października),
- Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 151 na odcinku Węgorzyno – Ińsko (25 października).

Należy przypomnieć, że wszystkie wymienione powyżej inwestycje realizowane były w ramach projektu systemowego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007 – 2013. Wartość zrealizowanych zadań to kwota ok. 141,7  mln zł, z czego dofinansowanie środkami RPO wyniosło ok. 133,5 mln zł.

Ulotka informacyjna na temat projektu pn. "Przebudowa przejścia przez m. Sławoborze w ciągu drogi wojewódzkiej nr 162".

Galeria

Powiązane projekty

Przebudowa przejścia przez m. Sławoborze w ciągu drogi wojewódzkiej nr 162

Województwo Zachodniopomorskie