Z kalendarium RPO

Europejska klasa drogi z Dziwnówka do Kamienia

- Jadąc tu, nad morze, patrzyłem jak Pomorze Zachodnie pięknieje – podzielił się optymistyczną refleksją marszałek Olgierd Geblewicz podczas uroczystości zakończenia przebudowy drogi Dziwnówek – Kamień Pomorski. - Nie widać żadnej różnicy pomiędzy tym, co spotykamy na zachodzie Europy. Na pewno nie mamy powodów do kompleksów, a wręcz przeciwnie mamy powody do dumy!

5 października w Sławoborzu, 11. - w Trzebiatowie, 12. – w Golczewie, 17 października w Dziwnówku, 18 października w Mrzeżynie – zachodniopomorscy drogowcy wręcz taśmowo kończą kolejne inwestycje. Do końca października zostaną oddane w użytkowanie kolejne przebudowane odcinki:  Krupy – Sławno oraz Węgorzyno – Ińsko. Wszystkie wymienione inwestycje realizowane były w ramach projektu systemowego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007 – 2013.

W środę, 17 października, z udziałem marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, odbyła się w Dziwnówku uroczystość przekazania do użytku przebudowanego odcinka drogi wojewódzkiej nr 107 Dziwnówek – Kamień Pomorski. W symbolicznym otwarciu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich uczestników zakończonej inwestycji, trzeba też odnotować obecność posła na Sejm RP Konstantego Oświęcimskiego wśród zaproszonych gości.

- Program budowy dróg wojewódzkich pomału dobiega końca. Kiedy ten program powstawał, założyliśmy, że pół miliarda złotych – w części z Unii Europejskiej, w części z budżetu województwa – przeznaczymy na realizację 27 zadań inwestycyjnych w ramach pakietu drogowego. Na takie piękne drogi, jak ta która dzisiaj otwieramy - wspominał marszałek Olgierd Geblewicz przed przecięciem wstęgi. Wspominając tamte dyskusje nad drogowym pakietem, marszałek przypomniał, że przesądzającym argumentem był fakt konieczności modernizacji infrastruktury. – Jesteśmy województwem, którego gospodarka potrzebuje zastrzyku energii, a to wymaga wzmocnienia infrastruktury, również drogowej – podkreślał marszałek.

Z tymi słowami korespondowała opinia posła Konstantego Oświęcimskiego. -  Dzięki strategii Zarządu Województwa możemy cieszyć się takimi inwestycjami, jak ta którą dzisiaj uroczyście otwieramy – celnie zauważył poseł Oświęcimski.

Droga wojewódzka 107 prowadzi prosto na północ, odbijając od drogi krajowej nr 3 Goleniów - Świnoujście. Podobnie jak przy innych inwestycjach prowadzonych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego zastosowano tu kompleksowe rozwiązania. W miejscowościach, przez które przechodzą przebudowane drogi zbudowano nowe chodniki, ścieżki pieszo-rowerowe, zatoki autobusowe oraz kanalizację deszczową i oświetlenie. Na drodze 107 trzy skrzyżowania przebudowano na zwiększające bezpieczeństwo ronda. Atrakcją dla turystów będzie nowa ścieżka rowerowa, która zaczyna się już na drodze wojewódzkiej 102, przebiega przez Dziwnówek i prowadzi do granic Kamienia Pomorskiego.

Wpływ nowej inwestycji na podniesienie poziomu atrakcyjności turystycznej regionu w swoim wystąpieniu oczywiście komentował marszałek Geblewicz. – Turystyka to istotna gałąź gospodarki regionu. A turystów możemy zachęcić do przyjazdu do nas oferując im podróż drogami o wysokim standardzie – stwierdził.

- Przebudowany odcinek drogi 107 był jedną z najbardziej kosztownych rzeczowo i finansowo, niezbędnych inwestycji w tej części województwa – przypomniał marszałek wyjaśniając wagę tego zadania. - To droga niezmiernie popularna, zwłaszcza w sezonie turystycznym. Dzięki przebudowie poprawiamy i bezpieczeństwo i komfort podróży na tej trasie – zaakcentował marszałek Geblewicz.    

Ośmiokilometrowy odcinek drogi nr 107 kosztował 39 mln złotych, wykonawcą było konsorcjum firm POL-DRÓG  Nowogard i Mazur SPRI ze Szczecina.

Przypominamy, że zachodniopomorscy drogowcy sfinalizowali w tym miesiącu następujące inwestycje drogowe:

- Przebudowa przejścia przez m. Sławoborze w ciągu drogi wojewódzkiej nr 162 (5 października);
- Budowa obejścia m. Trzebiatów – połączenie dróg wojewódzkich nr 109 i 103 (11 października),
- Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 106 na odcinku Rzewnowo – Golczewo (12 października),
- Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 107 na odcinku Dziwnówek – Kamień Pomorski (17 października),
- Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 109 na odcinku Mrzeżyno – Trzebiatów (18 października).

W przyszłym tygodniu drogowcy przekażą oficjalnie do użytku przebudowane odcinki drogi wojewódzkiej nr 205   Krupy – Sławno (23 października) oraz drogi wojewódzkiej nr 151 Węgorzyno – Ińsko (25 października).

Oprócz wyżej wspomnianych inwestycji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego współfinansowanych jest kilkadziesiąt projektów drogowych.  Z tych zaplanowanych na lata 2007 - 2013 zakończono i oddano
do użytku 18 inwestycji drogowych, wśród nich są przejścia drogowe przez takie miejscowości jak Dziwnów czy Połczyn, obwodnice m.in. w Połczynie-Zdroju i Trzebiatowie, czy przebudowy odcinków dróg między miejscowościami, jak na przykład droga 109 łącząca Mrzeżyno i Trzebiatów i droga 203 Koszalin – Iwięcino. W trakcie realizacji jest 9 następnych inwestycji. Warto dodać, że dzięki unijnemu wsparciu przebudowano i zmodernizowano szereg obiektów mostowych, w tym wiadukt w Białogardzie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 163.
 
Wartość powyższych 7 zadań oddawanych obecnie do użytkowania to kwota ok. 141,7  mln zł, z czego dofinansowanie środkami RPO wyniosło ok. 133,5 mln zł, natomiast łączna wartość wszystkich zadań na drogach wojewódzkich realizowanych w ramach RPO WZ opiewa na kwotę 518 mln zł, z czego dofinansowanie wyniesie 380 mln zł.

Informacja prasowa o budowie obejścia Trzebiatowa

Informacja prasowa o przebudowie drogi Rzewnowo - Golczewo

Informacja prasowa o przebudowie drogi Dziwnówek - Kamień Pomorski

Informacja prasowa o przebudowie drogi Mrzeżyno - Trzebiatów

Powiązane projekty

Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 107 na odcinku Dziwnówek - Kamień Pom.

Województwo Zachodniopomorskie