Z kalendarium RPO

JESSICA pomoże w rewitalizacji szczecińskiego Kosmosu

- Każdy z nas pamięta i darzy sentymentem to miejsce. Mam nadzieję, że dzięki Inicjatywie JESSICA odzyska ono blask – tak mówił dziś o rewitalizacji kina „Kosmos” marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.   

Rewitalizacja zabytkowego obiektu kinowego i zabudowa pierzei alei Wojska Polskiego to główny cele projektu inwestycyjnego, który pozyskał wsparcie ze środków Inicjatywy JESSICA. Dziś, 9 sierpnia 2013 r., została podpisana umowa o udzieleniu pożyczki na realizację inwestycji. 

Podpisanie umowy inwestycyjnej odbyło się w obecności marszałka Olgierda Geblewicza, wicemarszałka województwa Andrzeja Jakubowskiego oraz zastępcy prezydenta Szczecina KrzysztofaSoski. Dokument podpisali przedstawiciele Banku Zachodniego WBK pełniącego funkcję Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego oraz inwestor, firma Mark Invest Sp. z o.o.: Anna Andrzejak – dyrektor zarządzający FROM,  oraz  Jolanta Wójtowicz - prezes Zarządu Mark Invest Sp. z o.o.

Otwierając uroczystość marszałek Olgierd Geblewicz podkreślił, że podjęte przed laty ryzyko wdrożenia mechanizmu JESSICA bardzo się opłaciło. – Dzięki projektom finansowanym przez ten instrument coraz więcej przestrzeni w województwie udaje nam się zrewitalizować – stwierdził. Dlatego – jak zapowiedział - będzie trzymał kciuki za powodzenie „kosmicznego” projektu.

Wiceprezydent Krzysztof Soska też z sentymentem wspominał kino i – zaznaczył – musi cieszyć to, że w tym miejscu Szczecina rozpoczyna się proces rewitalizacji.

Wicemarszałek Andrzej Jakubowski krótko przypomniał projektowy dorobek obu FROM-ów, który naprawdę jest imponujący. – Wierzę, że w przyszłej perspektywie będziemy również realizować tak znakomite projekty – powiedział. 

Dla dyrektor Anny Andrzejak ważnym aspektem JESSIKI jest to, że łączy ona element komercyjny ze społecznym. Projekt „Centrum Kosmos” jest bardzo dobrym tego przykładem. – Liczę, że jego realizacja  przywróci to miejsce społeczności lokalnej – dodała.

Prezes Jolanta Wójtowicz miała podobną opinię. Jej zdaniem, po zakończeniu inwestycji ten fragment Szczecina odzyska popularność i na pewno będzie powodem do dumy.

Uroczystość zakończyła się rekonesansem po kinowych wnętrzach. Za dwa lata wszyscy uczestnicy będą mogli zatem porównać stan obiektu przed i po rewitalizacji. W czerwcu 2015 r. inwestycja ma być oddana do użytku.

Galeria

Powiązane projekty

Utworzenie Funduszu Powierniczego JESSICA

Europejski Bank Inwestycyjny

Utworzenie Funduszu Powierniczego JESSICA

Europejski Bank Inwestycyjny