Konferencja składała się z dwóch części. W części oficjalnej odbyły się wystąpienia zaproszonych gości, prezentacja multimedialna nowego centrum oraz odsłonięto tablicę pamiątkową.
- Nie pozostaje mi innego jak tylko pogratulować otwarcia nowego centrum. Cieszę się, że pomocne i w tym przypadku okazało się wsparcie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013. Jestem pod ogromnym wrażeniem możliwości placówki. Imponująco wyglądała jej prezentacja multimedialna, którą można byłoby oglądać jeszcze przez kilka godzin. Liczę, że powstanie centrum to przede wszystkim szansa dla kadry naukowej i studentów oraz współpracy z sektorem przedsiębiorczości na terenie Pomorza Zachodniego - mówił wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Andrzej Jakubowski.
Centrum Biologii Molekularnej i Biotechnologii Uniwersytetu Szczecińskiego daje możliwość prowadzenia szeroko zakrojonych działań w branży biologii molekularnej i branży biotechnologicznej. Ważnym jego elementem jest stworzenie środowiska dla realizacji projektów innowacyjnych na wysokim poziomie. Służyć ma temu zakupiona, w ramach projektu, nowoczesna infrastruktura funkcjonalno-badawcza.
- Nie kryję satysfakcji związanej z otwarciem nowoczesnego centrum. To zasługa nas wszystkich. Z pewnością skorzysta z niego kadra naukowa i studenci. Pragnę podziękować za wsparcie marszałkowi Województwa Zachodniopomorskiego, gdyż bez jego dobrej woli nasze przedsięwzięcie nie miałoby szans powodzenia - powiedział JM rektor Uniwersytetu Szczecińskiego prof. dr hab. Edward Włodarczyk.
CBMB to specjalistyczne laboratoria: Laboratorium Biologii Molekularnej z Pracownią Cytogenetyki i Proteomiki oraz Laboratorium Badan Środowiskowych z Kolekcją Roślin i Bankiem Nasion w Małkocinie. Centrum tworzą katedry: Biologii Komórki, Biochemii, Botaniki i Ochrony Przyrody, Ekologii i Ochrony Środowiska, Mikrobiologii i Immunologii oraz Zoologii Ogólnej Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego.
- Centrum Biologii Molekularnej i Biotechnologii to drugi pod względem wielkości i ważności projekt uniwersytecki, o ogromnym znaczeniu dla rozwoju nauki jak i dla rozwoju biologii w regionie. Będzie mieć ono wielkie znaczenie dla pracowników naukowych i studentów, a pomoże w tym znakomita oraz nowoczesna baza sprzętowa - akcentował dziekan Wydziału Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego prof. US Andrzej Zawal.
Ideą powstania nowoczesnej infrastruktury była chęć podniesienia potencjału intelektualnego i gospodarczego na Pomorzu Zachodnim poprzez: intensyfikację badan naukowych na poziomie światowym, wspieranie przedsiębiorczości, w tym rozwój przedsiębiorczości akademickiej, wykorzystanie bazy laboratoryjnej do badań prowadzonych na rzecz przedsiębiorstw zainteresowanych pozyskaniem nowych rozwiązań technologicznych.
Funkcjonowanie placówki stworzy również możliwość korzystania z nowocześnie wyposażonych laboratoriów naukowo-badawczych, pomieszczeń hodowlanych, poletek doświadczalnych i kolekcji nasion, a tym sposobem popyt sektora przedsiębiorstw rolniczych, nasienno-hodowlanych i hodowlanych na technologie zaawansowane w skali globalnej gospodarki zostanie zaspokojony.
- Można powiedzieć, że powstała struktura jest po prostu niezwykła i definitywnie zakończyła okres tzw. „mizerii” sprzętowej. Cieszę się, że mogę kierować istniejącym centrum, choć idea jego powstania to zasługa profesor Agnieszki Popieli oraz przychylności ś.p. marszałka Władysława Husejki - wspomniała kierownik Centrum Biologii Molekularnej i Biotechnologii prof. Stanisława Rogalska.
W drugiej części odbyła konferencja naukowa z udziałem pracowników Wydziału Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego i zaproszonych gości m.in. z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego oraz uczelni poznańskich.
Koszt inwestycji, która realizowana była w ramach Osi 1 Gospodarka - Innowacje - Technologie, Działanie 1.2 „Innowacje i transfer technologii”, Poddziałanie 1.2.2 „Infrastruktura B+R”, wyniósł ponad 13,4 miliona złotych. Wsparcie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego to kwota blisko 8,8 miliona złotych. Realizacja projektu trwała od maja 2011 roku.