Z kalendarium RPO

Prezentacja nowozakupionego szynobusu SA136 w Kołobrzegu

SA136 - najnowszy z zakupionych przez Województwo Zachodniopomorskie szynobusów zaprezentowano w porcie w Kołobrzegu. Razem z nim w  sąsiedztwie kołobrzeskiej latarni pojawił się stary, wycofywany z eksploatacji, niemiecki autobus szynowy SA110. Prezentacja spotkała się z wielkim zainteresowaniem mieszkańców oraz wczasowiczów.

Wojciech Drożdż, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, który był gospodarzem prezentacji, mówiąc o nowym taborze zaznaczył, że może już wkrótce otworzy się możliwość uruchomienia bezpośredniego połączenia Koszalin – Kołobrzeg – Szczecin - Berlin. Takie szybkie i bezpieczne połączenie na pewno nie tylko będzie wielkim udogodnieniem dla pasażerów, ale też silnym atutem oferty turystycznej Zachodniopomorskiego.

Marszałek Drożdż miał jeszcze inną dobrą wiadomość dla sympatyków kolei. 19 sierpnia Zarząd Województwa podjął decyzję o zakupie zabytkowego pojazdu SN61 znanego jako „Ganz”. Będzie on wykorzystywany do przewozów promocyjnych i okolicznościowych, w tym do promocji przejętego przez Województwo Zachodniopomorskie muzeum kolei wąskotorowych w Gryficach. Planuje się, że do muzeum tego trafi również jeden z wycofywanych z eksploatacji pojazdów SA110.

Wielu odwiedzających miało już możliwość podróżować nowym szynobusem SA136, nazywanym często przez podróżnych i kolejarzy „smerfem”, doceniając komfort podróży oraz szereg udogodnień dla podróżnych, takich jak gniazdka elektryczne, umożliwiające ładowanie baterii telefonów komórkowych i zasilanie notebooków oraz system informacji audiowizualnej wykorzystujący m.in. panele LCD i system GPS, dzięki któremu podróżni na bieżąco będą informowani o rozkładzie jazdy pociągu, jego lokalizacji, najbliższych stacjach i prędkości z jaką pociąg się porusza.

Docelowo, w województwie zachodniopomorskim będzie jeździło 12 takich pojazdów.  Koszt zakupu maszyn to niemal 180 milionów złotych brutto. Zakup 10 pojazdów jest finansowany ze środków  unijnych, kolejne dwa będą sfinansowane ze środków, które województwo uzyskuje z rezerwy celowej budżetu państwa oraz z Funduszu Kolejowego w związku z usamorządowieniem Przewozów Regionalnych.

Szynobus prezentował członek zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Wojciech Drożdż, któremu towarzyszyli prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek oraz przedstawiciele producenta oraz zarządu spółki Przewozy Regionalne realizującej przewozy na  rzecz Województwa Zachodniopomorskiego.

 

Galeria

Powiązane projekty

WYKONANIE I DOSTAWA 10 SZTUK AUTOBUSÓW SZYNOWYCH O NAPĘDZIE SPALINOWYM WRAZ Z MOŻLIWOŚCIĄ UDZIELENIA ZAMÓWIEŃ UZUPEŁNIAJĄCYCH, STANOWIĄCYCH NIE WIĘCEJ NIŻ 20 % WARTOŚCI ZAMÓWIENIA PODSTAWOWEGO

Województwo Zachodniopomorskie