WYKONANIE I DOSTAWA 10 SZTUK AUTOBUSÓW SZYNOWYCH O NAPĘDZIE SPALINOWYM WRAZ Z MOŻLIWOŚCIĄ UDZIELENIA ZAMÓWIEŃ UZUPEŁNIAJĄCYCH, STANOWIĄCYCH NIE WIĘCEJ NIŻ 20 % WARTOŚCI ZAMÓWIENIA PODSTAWOWEGO

Nazwa beneficjenta: 
Województwo Zachodniopomorskie

Miejsce realizacji

Zachodniopomorskie
Kategoria interwencji: 
18 Tabor kolejowy

 
Dzięki zakupowi 10 szynobusów zdecydowanie poprawiła się jakość podróżowania. Składy te są bowiem bardzo komfortowo wyposażone – posiadają po 157 wygodnych, miękkich, przystosowanych do długich podróży foteli z zagłówkami i podłokietnikami oraz klimatyzację wnętrza zapewniającą przyjemny chłód nawet podczas największych upałów.
 
Nowe pociągi są wyposażone w najnowocześniejsze w kraju systemy informacji dla podróżnych (dźwiękowej i wizualnej). Podróżni lubiący umilać sobie podróże oglądaniem np. filmów na swoich notebookach, mogą zasilać je ze specjalnie do tego celu przystosowanych gniazdek elektrycznych, w które wyposażono część foteli. Długich podróży nie muszą się obawiać niepełnosprawni, rodzice z małymi dziećmi, ani turyści podróżujący ze swoimi jednośladami, gdyż obniżona podłoga pojazdów ułatwia wsiadanie, a dodatkowo przewidziano szereg udogodnień dedykowanych takim osobom. W każdym z pociągów jedna z dwóch toalet przystosowana jest do obsługi osób niepełnosprawnych oraz wyposażona w przewijak dla niemowląt, dzięki któremu rodzice w razie potrzeby bez skrępowania mogą zadbać o higienę swoich pociech. Są też uchwyty umożliwiające zamocowanie wózka inwalidzkiego oraz 6 rowerów.
 
Nad bezpieczeństwem podróżnych i pociągu czuwa system monitoringu obejmujący zarówno wnętrze jak i sytuację na zewnątrz pojazdu. Ponadto każdy pociąg wyposażony jest w skomplikowany system diagnostyki pokładowej, współpracujący z komputerami pokładowymi i na bieżąco informujący maszynistę o ewentualnych nieprawidłowościach w pracy pojazdu. Dane te są także transmitowane za pomocą sieci GSM do lokomotywowni, w której pojazd jest serwisowany, dzięki czemu jej załoga z wyprzedzeniem może się przygotować do ewentualnej naprawy pojazdu.
 
Nie zapomniano także o ochronie środowiska naturalnego. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych, zespołów napędowych spełniających wyśrubowane europejskie normy ekologiczne, przekładniom hydrodynamicznym, cichemu zawieszeniu oraz hamulcom tarczowym pojazdy emitują znacznie mniej substancji szkodliwych i hałasu, niż inne eksploatowane pojazdy kolejowe.
 
Zakupione pojazdy skierowane zostały do obsługi m.in. połączeń Szczecin – Kołobrzeg oraz Szczecin – Szczecinek oraz innych linii niezelektryfikowanych na obszarze Województwa. W dalszej przyszłości nie wyklucza się wykorzystania nowych zespołów trakcyjnych do uruchomienia nowych połączeń na nieużywanych dziś odcinkach linii kolejowych.

Geolokalizacja: 
Wartość ogółem: 
149 364 600.00
Wydatki kwalifikowalne: 
122 430 000.00
Dofinansowanie: 
122 430 000.00
w tym UE: 
122 430 000.00
Wkład własny: 
0.00
% dofinansowania: 
100.00
Oś: 
2. Rozwój infrastruktury transportowej i energetycznej
Działanie: 
2.1. Zintegrowany system transportowy województwa
Poddziałanie: 
2.1.7. Regionalny transport kolejowy
Numer wniosku: 
RPZP.02.01.07-32-003/09
Nazwa beneficjenta: 
Województwo Zachodniopomorskie
Miejscowość: 
Szczecin
Kod pocztowy: 
70-540

Zdjęcia lotnicze

RPO w obiektywie mieszkańców regionu

Z życia projektu