Rozwój systemu informacji turystycznej w Świnoujściu

Nazwa beneficjenta: 
Gmina Miasto Świnoujście

Miejsce realizacji

Powiat m. Świnoujście:

M. Świnoujście
Kategoria interwencji: 
57 Inne wsparcie na rzecz wzmocnienia usług turystycznych

Utworzenie punktu Informacji Turystycznej, instalacja infomatów oraz zakup przenośnego sezonowego obiektu na potrzeby  Informacji Turystycznej to kluczowe elementy projektu.
 
Zakupiony lokal użytkowy o powierzchni ponad 180 m2 w doskonałej lokalizacji w centrum miasta został wyremontowany i przystosowany pod działalność punktu Informacji Turystycznej w Świnoujściu.
 
Obiekt usytuowany w narożniku Placu Słowiańskiego i ul. Wybrzeże Władysława IV spełnia zamierzone cele ponieważ znajduje się w pobliżu instytucji o najważniejszych funkcjach miejskich, takie jak: poczta, kancelarie notarialne, biura pośrednictwa nieruchomościami, banki, apteki, przychodnie oraz sklepy różnej branży, bary, restauracje. W pobliżu znajdują się również atrakcje turystyczne, m.in. Muzeum Rybołówstwa Morskiego, wieża widokowa po dawnym Kościele luterańskim czy Kościoły pw. Chrystusa Króla i Stella Maris. Jest to dodatkowo główny ciąg komunikacyjny w kierunku przeprawy promowej i miejsce wzmożonego ruchu samochodowego i pieszo-rowerowego.
 
Biorąc pod uwagę transgraniczny charakter miasta Świnoujście przy wyborze lokalizacji punktu Informacji Turystycznej ważny był również dogodny dojazd do IT komunikacją miejską zarówno dla turystów z Polski jak i z Niemiec. Przy Placu Słowiańskim, jak również przy ul. Wybrzeże Władysława IV znajdują się przystanki autobusowe głównych miejskich linii autobusowych (nr 2, 3, 6, 8), prowadzących m.in. w kierunku Dzielnicy Nadmorskiej (Promenady), granicy z Niemcami w Garz i Ahlbeck. Przy Placu Słowiańskim ma również swój przystanek tzw. „Linia Europejska” nr 290, która obsługuje Świnoujście i przygraniczne miejscowości niemieckie na trasie Świnoujście – Ahlbeck (Niemcy) - Heringsdorf (Niemcy) – Bansin (Niemcy).
 
W ramach projektu na terenie miasta zainstalowano trzy infomaty – 2 zewnętrze i 1 wewnętrzny.
 
Jeden z infomatów zewnętrznych znajduje się na stacji „Centrum” kolejki UBB gdzie turyści podróżują koleją z/do Niemiec lub na rowerach przemierzają Międzynarodowy Szlak Rowerowy R-10.
 
Drugie urządzenie ustawiono przed Informacją Turystyczną, natomiast trzeci infomat znajduje się w holu Terminala Promowego Świnoujście przy ul. Dworcowej 1 (wyspa Wolin).
 
Jest to największy w Polsce i najnowocześniejszy terminal nad Bałtykiem (połączenia z Kopenhagą, Ystad, Roenne, Trelleborg), obsługujący głównie turystów podróżujących do  Skandynawii. Rokrocznie obsługuje ok. 750 000 pasażerów.
 
Wszystkie infomaty dostępne są 24h/dobę.
 
Z uwagi na wzmożony napływ turystów w sezonie letnim, w miesiącach lipiec-sierpień-wrzesień w centralnym punkcie Promenady Nadmorskiej ustawiany jest przenośny kiosk Informacji Turystycznej, w którym  turyści mogą korzystać z laptopa zakupionego również  w ramach projektu. 

Wartość ogółem: 
2 695 195.67
Wydatki kwalifikowalne: 
2 653 108.80
Dofinansowanie: 
1 989 831.57
w tym UE: 
1 989 831.57
Wkład własny: 
663 277.23
% dofinansowania: 
75.00
Oś: 
5. Turystyka, kultura i rewitalizacja
Działanie: 
5.1. Infrastruktura turystyczna
Poddziałanie: 
5.1.2. Regionalny system informacji turystycznej oraz rozwój produktów turystycznych
Numer wniosku: 
RPZP.05.01.02-32-006/10
Nazwa beneficjenta: 
Gmina Miasto Świnoujście
Miejscowość: 
Świnoujście
Kod pocztowy: 
72-600

Zdjęcia lotnicze

RPO w obiektywie mieszkańców regionu