Miejsce realizacji
Powiat stargardzki:
Celem podstawowym projektu była poprawa atrakcyjności i funkcjonalności obiektu turystycznego Rynku Staromiejskiego. Projekt zakładał przebudowę płyty głównej Rynku Staromiejskiego w Stargardzie Szczecińskim, zmianę organizacji ruchu w obrębie Rynku oraz zagospodarowanie przestrzenne poprzez umieszczenie elementów małej architektury tj.:
- taras z mini amfiteatrem,
- fontanna z kamiennymi schodami,
- mozaika z kostki kamiennej, której wzór zaczerpnięto ze starych kart przedstawiających Rynek Staromiejski,
- eleganckie ławki – łącznie 28 sztuk,
- oświetlenie nadające odpowiedni charakter obiektowi turystycznemu – 12 lamp
- inne drobne elementy takie jak: kosze na śmieci, obwoluty drzew itp.
W ramach zadań rozebrana została nawierzchnia płyty głównej oraz nawierzchnia części ulic przylegających do płyty głównej Rynku. W dalszej kolejności teren został poddany wypoziomowaniu. Zniknęły krawężniki, obrzeża i wszelkie inne nierówności ( powstałe wskutek wyeksploatowania nawierzchni) utrudniające ruch osobom pieszym i rowerzystom.
Następnie została zmodernizowana i dostosowana do potrzeb założeń projektu sieć: wodociągowa, kanalizacyjna i energetyczna. Modernizacja sieci była niezbędna ze względu na dalsze założenia projektu: budowę fontanny oraz wymianę i doposażenie oświetlenia obiektu.
Położono nową nawierzchnię zarówno na płycie głównej Rynku, jak i na przebudowanych ulicach. Do wyłożenia zostały wykorzystane w części elementy rozebranej nawierzchni. Pozostałe elementy były nowe. Działania te skutkowały wyrównaniem terenu oraz wymianą zdewastowanej i nieestetycznej nawierzchni. Poprawiło to funkcjonalność płyty głównej, szczególnie z punktu widzenia osób niepełnosprawnych. Dodatkowo w celu poprawy funkcjonalność Rynku zostały wybudowane 23 nowe miejsca postojowe dla samochodów osobowych ( w tym dla osób niepełnosprawnych) oraz zostały wyznaczone miejsce ze stojakami na 8 rowerów.