Miejsce realizacji
Powiat m. Szczecin:
W ramach realizacji inwestycji pn. ”Rekreacja, sport i wypoczynek w Puszczy Wkrzańskiej i Goleniowskiej” zagospodarowano tereny przyleśne i utworzono dwie polany przeznaczone do rekreacji, turystyki i aktywnego wypoczynku. Pierwsza polana powstała na terenach Puszczy Wkrzańskiej przy ul. Arkońskiej w miejscu dawnej leśniczówki Czerwonej natomiast drugą polanę utworzono nad rzeką Płonia, na skraju Puszczy Goleniowskiej w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu leśnego przy ul. Tczewskiej. Jest to bardzo atrakcyjne miejsce wypoczynku dla miłośników turystyki kajakowej, ponieważ znajduje się na szlaku Jezioro Miedwie-Jezioro Dąbie.
Turyści wypoczywający nad rzeką Płonia mogą obecnie grać w piłkę nożną i piłkę siatkową na oddzielnych boiskach wyposażonych w niezbędny sprzęt tj. bramki, słupki do siatki. Dodatkowo na boiskach ułożono nową trawiastą nawierzchnię, dzięki temu gra jest bezpieczna i przyjemna.
Dla najmłodszych utworzono plac zabaw.
Powstały obiekty małej architektury m.in. wiaty z kręgiem kamiennym na ognisko, bramy z tablicą informacyjną, ławki oraz ławostoły.
Nowa nawierzchnia zapewnia wygodny dojazd samochodami osobowymi natomiast dla osób poruszających się komunikacją miejską w bezpośrednim sąsiedztwie polany znajduje się przystanek autobusowy linii nr 73. Teren nad Płonią objęty inwestycją liczy w sumie ponad 4 tysiące m2
Pięć razy większy teren liczący ponad 21 tysięcy m2 zajmuje druga polana leśna w Puszczy Wkrzańskiej. Jest to miejsce wyjątkowo atrakcyjne pod względem turystki rowerowej, ponieważ łączy się ze ścieżką pieszo – rowerową z centrum Szczecina - szlakiem o całkowitej długości 7,5 km od Jeziora Głębokiego poprzez Las Arkoński, Ogród Różanka, Pomnik Czynu Polaków, Urząd Miasta i dalej do centrum Szczecina i Zamku Książąt Pomorskich. W bezpośredniej bliskości polany położona jest międzynarodowa ścieżka pieszo – rowerowa biegnącą wzdłuż al. Wojska Polskiego i ul. Zegadłowicza. Dodatkowym atutem jest korzystne położenie polany blisko jeziora Głębokie oraz dobre połączenia komunikacją miejską.
Zagospodarowanie polany wymagało przede wszystkim wykonania prac porządkowych i rozbiórkowych pozostałości fundamentów po dawnej leśniczówce Czerwonej oraz przebudowy wjazdu od ul. Spacerowej.
W ramach inwestycji powstały nowe miejsca rekreacyjne wraz z parkingiem dla 10 samochodów osobowych w tym 2 dla osób niepełnosprawnych wraz z placem manewrowym, powstały nowe alejki i place z nową nawierzchnią ze żwiru. Podobnie jak na polanie w puszczy goleniowskiej turyści mogą w zabezpieczonym miejscu rozpalić ognisko oraz spędzać czas w zadaszonych miejscach przeznaczonych do odpoczynku. Dla rowerzystów chętnie wypoczywających w tym miejscu znajdują się stojaki na rowery.