Z kalendarium RPO

Ruszyła budowa aquaparku w Koszalinie

W poniedziałek, 10 września na placu przy ul. Rolnej w Koszalinie uroczystym wbiciem symbolicznej łopaty rozpoczęła się budowa koszalińskiego parku wodnego.

We wrześniu minął rok od kiedy architekci z warszawskiej pracowni "Płaskowicki&Partnerzy" dostarczyli do Koszalina ostatnie opracowania składające się na dokumentację techniczną aquaparku. W 12 tomach zamknięta została wizja obiektu, który za dwa lata stanie się największą atrakcją miasta i regionu - nie tylko dla jego mieszkańców, ale także dla turystów.

- Jestem przekonany, że za dwa lata będziemy korzystać ze wszystkich atrakcji aquaparku. Po wielu latach udało się wreszcie przełamać złą passę dla tej inwestycji. Liczę, że budowa pójdzie sprawnie, o co dbać będzie wykonawca - Firma Kornas i inwestor - Zarząd Obiektów Sportowych. Budową stale interesują się mieszkańcy. To dodatkowy bodziec dla nas wszystkich - mówił podczas uroczystego rozpoczęcia budowy Piotr Jedliński, prezydent Koszalina.

- Budowa aquaparku ma swoją długą historię. To jednak historyczny moment pokazujący, że w Koszalinie mamy dobry czas dla dużych i odważnych inwestycji. Gratuluję panu prezydentowi i prezesowi ZOS i trzymam kciuki za szybką realizację koszalińskiego parku wodnego - stwierdził Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska. Po przemówieniach wszyscy razem rozpoczęli budowę: minister Stanisław Gawłowski, wicemarszałek Andrzej Jakubowski, prezydent Piotr Jedliński, właściciel firmy Kornas - Bogdan Kornas, senator Piotr Zientarski oraz prezes Jakub Pyżanowski.

Przetarg budowlany wygrała kołobrzeska spółka Kornas Development i 20 lipca podpisała umowę na sfinalizowanie inwestycji. Spółka ma dwa lata na ukończenie prac. 

Nie będzie problemu z finansowaniem prac, gdyż miasto Koszalin poręczyło spółce ZOS kredyt na sfinalizowanie inwestycji. Linia kredytowa (do wysokości 60 mln zł) w banku PKO BP SA zostanie uruchomiona w momencie zapłacenia pierwszej faktury za wykonane prace. Poważny zastrzyk pieniędzy - 8 mln zł - będzie pochodził z unijnych funduszy, pozyskanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Koszt budowy koszalińskiego parku wodnego to ok. 56 mln zł netto (68,9 mln zł brutto). Inwestycja jest objęta pięcioletnią gwarancją.

Więcej informacji o koszalińskim parku wodnym można znaleźć na www.aquapark.koszalin.pl.

Relacja i zdjęcie dzięki uprzejmości biura prasowego Urzędu Miasta Koszalin - www.koszalin.pl.

Powiązane projekty

Budowa kompleksu wodno-rekreacyjnego w Koszalinie

Zarząd Obiektów Sportowych Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością