Z kalendarium RPO

Ścieżki rowerowe, nowe autobusy i sprzęt medyczny dzięki RPO

W czwartek (25 sierpnia br.) marszałek Władysław Husejko podpisał kolejne umowy o dofinansowaniu projektów realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

W spotkaniu, które odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, wzięli udział beneficjenci RPO - przedstawiciele samorządów, firm i instytucji - którzy razem z marszałkiem złożyli podpisy pod umowami o dofinansowaniu następujących inwestycji:

  • Gmina Miasto Szczecin – projekt „Wzrost spójności komunikacyjnej i przestrzennej SOM realizowany poprzez budowę pętli autobusowej w rejonie skrzyżowania ulic Goleniowskiej i Goplańskiej w Szczecinie”. Wysokość dotacji: 1 599 120,53 złotych.
  • Samodzielny Publiczny Szpital Rejonowy w Nowogardzie - „Poprawa jakości i dostępności usług świadczonych przez Samodzielny Publiczny Szpital Rejonowy w Nowogardzie poprzez zakup wyposażenia medycznego”, dotacja: 524 930,49 złotych.
  • Szczecińsko - Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o. o. - „Zakup taboru autobusowego na potrzeby SPPK sp. z o.o.”, dotacja: 10 676 000 złotych.
  • Gmina Rewal - „Budowa ścieżki rowerowej Niechorze – Pogorzelica w Gminie Rewal”, dotacja: 1 951 997,25 złotych.
  • Powiat Goleniowski - „Budowa i wyposażenie Powiatowego Centrum Edukacyjno - Rewalidacyjnego na potrzeby Zespołu Szkół Specjalnych w Goleniowie”, dotacja: 6 958 217,74 złotych.
  • Gmina Pyrzyce - „Remont i modernizacja Pyrzyckiego Domu Kultury”, dotacja: 5 471 894,28 złotych.
  • Gmina Kobylanka - „Budowa ścieżki rowerowej w ciągu drogi gminnej Motaniec- Zieleniewo w gminie Kobylanka”, dotacja: 1 040 790 złotych.

Wszystkie powyższe dotacje pochodzą ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

- Kontraktacje idą zgodnie z planem, gorzej z wykorzystaniem unijnych środków. Chciałbym, aby wnioski o płatność spływały do Urzędu Marszałkowskiego z taką samą dynamiką, z jaką podpisujemy umowy - powiedział marszałek Władysław Husejko. - Zbliżamy się do połowy wykorzystania RPO, a przecież do 2013 roku zostało jeszcze sporo czasu. Widać więc, że jako instytucja zarządzająca robimy wszystko, co do nas należy. Oby w ślad za nami poszli beneficjenci - wówczas wizerunek Zachodniopomorskiego byłby taki, jak tego oczekują mieszkańcy.

Kazimierz Trzciński, prezes spółki Szczecińsko - Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne przyznał, że dotacja uzyskana dzięki konkursowi uratowała jego spółkę przed upadłością.

 Bardzo ciekawie zapowiada się projekt Gminy Rewal, który zapoczątkuje połączenie ścieżkami rowerowymi wszystkich nadmorskich miejscowości. - Dodatkowo ten projekt jest kompatybilny z innym projektem, dotyczącym rewitalizacji kolejki wąskotorowej. Będzie można wybrane odcinki trasy pokonać kolejką, na dowolnej staci wypożyczyć rower i kontynuować podróż, a potem znów na dowolnej stacji oddać rower do wypożyczalni. Sądzę, to będzie duża atrakcja turystyczna - powiedział wójt Gminy Rewal, Robert Skraburski.

Projekt Powiatu Goleniowskiego będzie służył dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej ruchowo i umysłowo. Dzięki nowemu ośrodkowi będzie im łatwiej poradzić sobie w dorosłym życiu i znaleźć pracę.

- Jesteśmy prawdziwymi szczęśliwcami, ponieważ nasz projekt znajdował się na liście rezerwowej - mówił burmistrz Pyrzyc, Kazimierz Lipiński. - Przyznam, że miałem juć chwilę zwątpienia, czy uda się uzyskać dofinansowanie remontu Domu Kultury. Ale pan marszałek zaraził mnie swoją wiarą i udało się.

Projekt Gminy Kobylanka, to początek wygodnej, biegnącej z dala od pasa drogowego ścieżki rowerowej, którą szczecicnianie będą mogli dojechać bezpośrednio nad jezioro Miedwie.  

Galeria

Powiązane projekty

Zakup taboru autobusowego na potrzeby SPPK sp. z o.o.

Szczecińsko-Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Budowa i wyposażenie Powiatowego Centrum Edukacyjno - Rewalidacyjnego na potrzeby Zespołu Szkół Specjalnych w Goleniowie

Powiat Goleniowski

Poprawa jakości i dostępności usług świadczonych przez Samodzielny Publiczny Szpital Rejonowy w Nowogardzie poprzez zakup wyposażenia medycznego

Samodzielny Publiczny Szpital Rejonowy w Nowogardzie

Wzrost spójności komunikacyjnej i przestrzennej SOM realizowany poprzez budowę pętli autobusowej w rejonie skrzyżowania ulic Goleniowskiej i Goplańskiej w Szczecinie.

Gmina Miasto Szczecin

Remont i modernizacja Pyrzyckiego Domu Klutury

Gmina Pyrzyce