Z kalendarium RPO

Uroczyste otwarcie portu jachtowego w Świnoujściu

Spotkanie z żeglarzami, występy zespołów szantowych, konkurs wiedzy o żeglarstwie i funduszach strukturalnych Unii Europejskiej oraz zabawa przy muzyce ludzi morza będą udziałem tych wszystkich, którzy w najbliższą sobotę, 21 lipca br., odwiedzą Basen Północny w Świnoujściu, aby uczestniczyć w oficjalnym otwarciu portu jachtowego.

Uroczyste otwarcie portu jachtowego nastąpi 21 lipca br. o godzinie 19.00. W spotkaniu uczestniczyć będą m.in. Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Prezydent Miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz oraz uczestnicy XLVIII Etapowych Regat Turystycznych "Pod żaglami RPO" i żeglarze z Yacht Klubu Polonia Malmö w Szwecji. Etapowe Regaty Turystyczne, odbywające się już po raz drugi "Pod żaglami RPO", to jedna z najstarszych i najciekawszych imprez żeglarskich w Polsce, organizowanych od samego początku przez Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski.

Tegoroczne Regaty trwają od 21 do 29 lipca br., bierze w nich udział około 70 jednostek. Rozpoczną się i zakończą w Trzebieży, a ich trasa będzie biegła przez porty Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego: Świnoujście, Dziwnów, Kamień Pomorski, Wolin, Nowe Warpno, Stepnicę.

Port w Świnoujściu otrzymał dofinansowanie ze środków RPO WZ. Inwestycja polegała na modernizacji Basenu Północnego, w którym ze środków RPO WZ m.in. wyremontowano ponad 600 m nabrzeży i zbudowano pomosty, tworząc miejsce do cumowania dla ok. 400 jachtów. Projekt otrzymał dotację ze środków RPO WZ w wysokości 7 152 800 zł (wartość inwestycji: 18 621 680 zł). Piknik żeglarski będzie okazją do spotkania z uczestnikami regat, do obejrzenia jachtów oraz wspólnej zabawy przy muzyce zespołów Sztorm i Qftry.

Chętni będą mogli wziąć udział w konkursie dotyczącym wiedzy z zakresu funduszy europejskich oraz żeglarstwa. W niedzielę, 22 lipca, ze świnoujskiej plaży oraz falochronu będzie można obserwować II etap regat "Pod żaglami RPO", nazwany wyścigiem o Błękitną Wstęgę Zatoki Pomorskiej. Uroczyste otwarcie portu organizowane jest przy dofinansowaniu ze środków RPO WZ.

Powiązane projekty

Zagospodarowanie Basenu Północnego w Świnoujściu na port jachtowy.

Gmina Miasto Świnoujście