Z kalendarium RPO

Zabytkowe skrzydło szczecineckiego zamku odrestaurowane

Zakończyła się modernizacja zabytkowego skrzydła Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinku. Powstało w nim centrum kongresowo-szkoleniowe z zapleczem hotelowo-restauracyjnym. Inwestycja zrealizowana została dzięki wsparciu unijnemu, które wyniosło ponad 3,5 miliona złotych. Oficjalne otwarcie odbyło się w sobotę (14.09,br.). Udział w nim wziął wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Andrzej Jakubowski oraz burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas.

Późna pora uroczystego otwarcia związana była z zaplanowanym pokazami m.in. widowiskiem Mapping 3D, projekcją „Szczecinek 1409-2013” według scenariusza Janusza Rautszko oraz krótkim występem zespołu „Materia” i prezentacją laserową, po której zaproszeni goście udali się na zwiedzenie odrestaurowanej części zamku.

- Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinku otworzył swoje skrzydło południowe. Z przyjemnością przeżywam wraz z mieszkańcami Szczecinka moment uroczystego otwarcia. Mapping, lasery i świetna muzyka wprowadziły wszystkich w ten jedyny szczególny nastrój. Cieszę się, że projekt rewitalizacji był możliwy m.in. dzięki środkom pochodzącym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego - chwalił inwestycję obecny podczas otwarcia wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Andrzej Jakubowski.

W ramach realizacji projektu, w skrzydle zamku pochodzącego z XIV wieku, utworzono centrum kongresowo-szkoleniowe z zapleczem gastronomicznym i hotelowym wraz z infrastrukturą techniczną. Obiekt zyska również dodatkowe funkcje kulturalno-turystyczne. Zarządzać nim będzie Samorządowa Agencja Promocji i Kultury w Szczecinku.

Średniowieczny szczecinecki zamek będzie odtąd posiadał: sale klubową w części piwnicznej dla blisko 50 osób; salę szkoleń, restaurację wraz z częścią tarasową dla ponad 100 gości,  kuchnię, 4 sale na pierwszym piętrze, w tym jedną z przeznaczeniem na galerię i jedną dla promocji wydawnictw, oraz 5 pokojów hotelowych na poddaszu. Dodatkowo w obiekcie znajdą się pomieszczenia zaplecza technicznego, ciągi komunikacyjne oraz toalety.

Prace remontowe prowadzone były na powierzchni 7.500 m3. Projekt przewidywał także aranżację terenu zielonego wokół budynku o powierzchni prawie 5.200 m2. Na potrzeby zarządzania odrestaurowanym skrzydłem zamku zatrudnionych zostanie 5 osób.

Realizacja inwestycji rozpoczęła się w marcu 2011 roku. Jej koszt całkowity to 9.257.803,54 złote. Dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 wyniosło 40% czyli 3.555.593,40 złotych.

Projekt realizowany był w ramach Osi 5 Turystyka, Kultura i Rewitalizacja, Działania 5.2 Rozwój kultury - ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego, Poddziałania 5.2.2 Zachowanie dziedzictwa kulturowego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

Powiązane projekty

Odrestaurowanie zabytkowego skrzydła Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinku na centrum kongresowo-szkoleniowe z zapleczem gastronomicznym i hotelowym

Miasto Szczecinek