Z kalendarium RPO

Zakończono I etap budowy nowego Zakładu Aktywności Zawodowej

Anna Mieczkowska, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, uczestniczyła w uroczystym zawieszeniu symbolicznej „wiechy” na budowanym obiekcie przyszłego Zakładu Aktywności Zawodowej w Dobrej koło Szczecina.

W uroczystości, która odbyła się w poniedziałek 2 lipca wzięli udział przedstawiciele Wojewody i Marszałka, Miasta Szczecina, powiatu polickiego, członkowie Konsorcjum, które jest inwestorem budowy, przedstawiciel Kurii Szczecińsko – Kamieńskiej, przedstawiciel firmy projektującej ten imponujący obiekt oraz prezes przedsiębiorstwa realizującego budowę. Największe grono uczestników spotkania stanowiły osoby niepełnosprawne z rodzinami oraz opiekunami i rehabilitantami reprezentującymi Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Szczecinie.
Przewodnicząca PSOUU, pomysłodawca całego przedsięwzięcia, powitała obecnych oraz przedstawiła historię budowy, która rozpoczęła się w grudniu 2011 r. choć oddanie jej do użytku zaplanowano na początek roku 2013, to inwestor, jak i przyszli użytkownicy, mają nadzieję, że przy bardzo sprzyjającej pogodzie i takim jak dotychczas zaangażowaniu firmy budowlanej, wprowadzą się do obiektu jeszcze w tym roku.

„Jesteśmy dumni, że to właśnie u nas buduje się tak nowoczesny, największy w Polsce obiekt służący rehabilitacji zawodowej i społecznej – mówiła Anna Mieczkowska – Serdecznie gratuluję pomysłu, inwencji i konsekwencji, z jaką Konsorcjum starało się o rozpoczęcie budowy. Wielu osobom wydawało się to ryzykowne. Patrząc na ten piękny obiekt, dziś możemy powiedzieć, że to jedna z najbardziej trafionych i potrzebnych inwestycji.”

Budowany Zakład Aktywności Zawodowej to inwestycja o łącznej wartości blisko 20 mln złotych. Główny ciężar finansowy przypada na Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego. Gmina Dobra przekazała na tę inwestycję działkę.
Obiekt, budowany na wzór niemieckich przedsiębiorstw pracy dla osób niepełnosprawnych, przewiduje docelowo zatrudnienie 127 osób z niepełnosprawnością – głównie intelektualną (w stopniu umiarkowanym i znacznym), a także kilkudziesięciu miejsc pracy dla kadry obsługowo-rehabilitacyjnej.

W województwie zachodniopomorskim, w rejestrach urzędów pracy, jako osoby bezrobotne, poszukujące pracy, w roku 2011 odnotowano ponad 4600 osób z niepełnosprawnością.
Zakład w Dobrej zdecydowanie poprawi zasięg rynku pracy dla tej części społeczności regionu.
 
W regionie funkcjonują dwa Zakłady Aktywności Zawodowej – w Stargardzie Szczecińskim oraz w Kołobrzegu. Zatrudniają łącznie 96 osób niepełnosprawnych. W bieżącym roku, dołączył do nich  najmniejszy ZAZ – w Kamieniu Pomorskim, utworzony ze środków POKL, zatrudniający 10 osób.

Zawieszenie „wiechy” miało piękną oprawę – w rytm znanej muzyki z filmu „Gwiezdne Wojny” – potężny dźwig budowlany uniósł wieniec, zatoczył z nim rundę honorową nad obiektem po czym osadził go precyzyjnie na przygotowanej platformie. W ten symboliczny sposób zamknięto I etap budowy nowego Zakładu Aktywności Zawodowej.

Informacja o projekcie Zakład Aktywności Zawodowej

Galeria

Powiązane projekty

Budowa i wyposażenie Międzygminnego Zakładu Aktywności Zawodowej

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Koło w Szczecinie